کد خبر: 916

دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی اثر واکسن COVID_19 را کاهش می‌دهند

دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی معمولاً برای درمان بیماری هایی که واکنش ایمنی نامناسبی دارند و احتمال آسیب به قسمت های خاصی از بدن خود بیمار را دارند استفاده می‌شوند...

میلیون ها آمریکایی از دارو هایی استفاده می‌کنند که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند و تحقیقات نشان می‌دهند که این امر می‌تواند اثر واکسن های COVID-19 را کاهش دهد. 

Cover_dakhel_safhe copy

 

  • تقریباً 3 درصد بزرگسالان بیمه شده زیر 65 سال ایالات متحده، از دارو هایی استفاده می‌کنند که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند.
  • شیوع این دارو ها یک مشکل است، زیرا ممکن است اثر واکسیناسیون COVID-19 را کاهش دهد.
  • کارشناسان پیشنهاد می‌کنند با تغییر زمان مصرف دارو ها یا دادن دارو های تقویت کننده به این بیماران، ممکن است از پس این مشکل برآییم.
  • خوب است واکسن بزنید، زیرا واکسن هنوز هم می‌تواند محافظت کننده باشد.
  • به بیماران مبتلا به نقص ایمنی توصیه می‌شود حتی پس از واکسیناسیون نیز اقدامات احتیاطی مانند شستن دست و فاصله فیزیکی را دنبال کنند.

همچنین ببینید:

در چه صورتی به دریافت خون نیاز داریم

محققان پزشکی میشیگان دریافته اند که تقریباً 3 درصد افراد بزرگسال بیمه شده زیر 65 سال ایالات متحده، از دارو هایی استفاده می‌کنند که برای ضعف سیستم ایمنی بدن منبع مورد اعتماد است.

این مهم است زیرا مصرف این دارو ها در صورت ابتلا به ویروس ممکن است خطر ابتلا به علائم COVID-19 و بستری شدن در بیمار را افزایش دهد.

همچنین شواهد فزاینده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند این دارو ها می‌توانند اثر واکسیناسیون COVID-19 را کاهش دهند.

چه دارو هایی می‌توانند سیستم ایمنی بدن را سر کوب کنند؟

نویسنده اصلی دکتر بت والاس، متخصص روماتولوژی در مجموعه پزشکی میشیگان، وی گفت، نمونه هایی از این نوع بیماری ها شامل بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس است، جایی که سیستم ایمنی بدن برخی از قسمت های بدن خود بیمار را مانند مفاصل به عنوان یک تهدید می‌بیند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن بیمار شروع به حمله به این قسمت های بدن می‌کند، می‌تواند باعث آسیب شود. برای محدود کردن این حمله به بافت های خود بیمار می‌توان از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کرد.

والاس گفت که مورد دیگری که ممکن است افراد از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کنند، هنگام پیوند عضو است. در این حالت، از دارو ها برای جلوگیری از مشاهده سیستم ایمنی بدن، عضو پیوند یافته به عنوان مهاجم و حمله به آن استفاده می‌شود.

علاوه بر این، انواع خاصی از شیمی درمانی که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می‌شوند، می‌توانند یک اثر جانبی در سرکوب سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

والاس گفت که بیشتر این دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی در خارج از افراد با این شرایط مزمن استفاده نمی‌شوند. با این حال، یک نوع داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، استروئید ها هستند.

استروئید ها شامل دارو هایی مانند پردنیزون و دگزامتازون هستند.

این دارو ها ممکن است در کوتاه مدت برای بیماری هایی مانند بثورات آلرژیک، برونشیت و عفونت های سینوسی تجویز شوند.

والاس توضیح داد: "این یک مشکل است، زیرا استروئید ها بسیار سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند. ما بیشتر و بیشتر می‌آموزیم که حتی دوره های کوتاه مدت و دوز های پایین استروئید ها می‌توانند خطر ابتلا به عفونت در افراد را افزایش دهد و می‌تواند پاسخ آنها به واکسن ها را مانند واکسن COVID کاهش دهد."

چگونه این دارو ها می‌توانند اثر واکسن را کاهش دهند؟

والاس گفت: "واکسن ها با آموزش سیستم ایمنی بدن شما برای شناسایی یک تهدید خاص عمل می‌کنند تا در صورت مشاهده مجدد این تهدید بتواند به طور مناسب پاسخ دهد."

با این حال، طبق گفته والاس، دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی با کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن شما در شناسایی و مقابله با تهدید ها کار می‌کنند.

این سرکوب در درمان بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، جایی که واکنش ایمنی نامطلوب در آن رخ می‌دهد، مفید است.

وی گفت: "اما سرکوب سیستم ایمنی همچنین توانایی سیستم ایمنی بدن را برای پاسخ دادن به مواردی که می‌خواهید به آنها پاسخ دهد مانند عفونت ها و واکسن ها کاهش می‌دهد."

"ما در حال درک این موضوع هستیم که افرادی که دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند ممکن است واکنش کم و ضعیف تری نسبت به واکسیناسیون COVID داشته باشند."

چه راهکاری برای حل این مشکل وجود دارد؟

کارشناسان می‌گویند ممکن است استراتژی هایی وجود داشته باشد که بتوانیم از این راه برای رفع مشکل ارائه شده توسط سرکوب سیستم ایمنی استفاده کنیم.

والاس پیشنهاد کرد که برخی ممکن است بتوانند در مدتی که واکسن می‌زنند داروی خود را متوقف کنند یا تزریق IV را به تأخیر بیندازند تا زمانی که وقت لازم برای پاسخ ایمنی به تزریق را داشته باشند.

همچنین ببینید:

کاهش رسوبات چربی با عمل لیپوساکشن

دکتر مگان بیکر، اپیدمیولوژیست بیمارستان که با بیماران مبتلا به نقص ایمنی در انستیتوی سرطان دانا-فاربر و بیمارستان بریگام و زنان کار می‌کند، افزود که اگر در زمان درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی انعطاف پذیری وجود داشته باشد، متخصصان اغلب توصیه می‌کنند سری واکسن های COVID-19 را در حداقل 2 هفته قبل از شروع دارو ها.

اگرچه این امکان وجود ندارد، آنها به بیماران توصیه می‌کنند که با پزشک شخصی خود در مورد خطرات و مزایای تأخیر درمانی صحبت کنند.

والاس بیشتر توضیح داد که توصیه های خاص در مورد زمان دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی باید متناسب با نیاز های فرد باشند.

والاس گفت: "به عنوان مثال، اگر کسی برای درمان سرطان فعال تحت شیمی درمانی باشد، خطر قطع موقتی این درمان بسیار متفاوت از خطر قطع دارویی است که کسی 10 سال برای درمان آرتریت روماتوئید پایدار خود استفاده کرده است."

وی همچنین اشاره کرد که دارو های مختلف سرکوب کننده سیستم ایمنی ممکن است به طور متفاوتی بر پاسخ واکسن تأثیر بگذارند.

وی توضیح داد: "بنابراین، دستورالعمل هایی که برای برخی شرایط خاص یا دارویی منطقی است، ممکن است برای دیگران مناسب نباشد."

والاس علاوه بر ایجاد تغییر در زمان مصرف دارو، "همچنین مطالعاتی در مورد تأثیر" تقویت کننده "در این جمعیت انجام شده است، دوز اضافی که چند ماه پس از واکسیناسیون فرد داده می‌شود."

دیدگاه تان را بنویسید