پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 909

بهداشت خواب خود را بهبود ببخشید

بهبود روحیه و حافظه، تقویت سیستم دفاعی بدن، کمک به حفظ وزن مناسب، کاهش خطر ابتلا به دیابت و ... مواردی از آثار خواب بر سلامت بدن هستند و ...

بهداشت خواب، شامل انواع روش ها و عادت های مختلف برای داشتن خواب با کیفیت است. خواب با کیفیت در طول شب باعث هوشیاری کامل در روز می‌شود. به دست آوردن خواب سالم هم از نظر سلامت جسمی و هم روانی اهمیت زیادی دارد. خواب مناسب می‌تواند توانایی، عملکرد و کیفیت زندگی فرد را بهبود ببخشد. همه افراد می‌توانند از تمرینات بهداشت خواب برای داشتن یک خواب خوب استفاده کنند. خواب یک فرایند پیچیده بیولوژیکی است که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی بدن می‌گذارد. خواب به فرد کمک می‌کند تا با استراحت خود، انرژی بیشتری بدست آورد.

بهداشت خواب خود را بهبود ببخشید

 آثار خواب بر سلامتی بدن

 بهبود روحیه و حافظه

تقویت سیستم دفاعی بدن

کمک به حفظ وزن مناسب

کاهش خطر ابتلا به دیابت

 افزایش میزان هورمون رشد

همچنین ببینید:

بررسی کم خونی به دلیل کمبود ویتامین B12 یا فولات

افزایش میزان هورمون جنسی

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

درک بهتر و یادگیری مهارت حل مسئله

فرصت استراحت به سیستم قلب و عروق

در هنگام خواب، عملکرد مغز و بدن همچنان فعال باقی می‌ماند. مغز با خواب خوب، مسیر های جدیدی را برای کمک به یادآوری اطلاعات تشکیل می‌دهد. در خواب با کیفیت، فرد احساس بهتری خواهد داشت و نسبت به دیگران مهربان تر می‌شود.

راهکار هایی برای خواب خوب

  • به میزان لازم بخوابید تا در طی روز بعد، احساس شادابی و سلامتی کنید، اما نه بیشتر. به نظر می‌رسد محدود کردن زمان در رخت‌خواب خواب را تثبیت می‌کند، در حالی که به نظر می‌رسد خواب طولانی مدت در رخت‌خواب مربوط به خواب پراکنده و کم عمق است.
  • صبح در یک ساعت منظم و ثابت بیدار شوید. این چرخه های خواب را تقویت می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند هر شب در زمان های مشابه بخوابید.
  • یک ورزش مداوم و روزانه ممکن است باعث تعمیق خواب شود، اما ورزش گاه به گاه لزوما باعث بهبود خواب شب بعد نمی‌شود. همچنین، درست قبل از خواب ورزش نکنید.
  • صدا های بلند و گاه به گاه مانند ترافیک و هواپیما حتی در افرادی که با صدا ها بیدار نمی‌شوند و صبح نمی‌توانند آنها را به یاد بیاورند خواب را مختل می‌کنند. پخش صدای سفید، استفاده از شاخه گوش یا اتاق خواب های ضد صدا ممکن است به کسانی که باید نزدیک به سر و صدا بخوابند کمک کنند.

همچنین ببینید:

شرایط و فواید کاشت حلزون

  • اگرچه اتاق های بیش از حد گرم خواب را مختل می‌کنند، اما هیچ مدرکی دال بر اینکه یک اتاق بیش از حد سرد باعث خواب می‌شود وجود ندارد.
  • گرسنگی ممکن است خواب را مختل کند. بنابراین یک میان وعده سبک ممکن است به خواب شما کمک کند. برخی از میان وعده های خوب شامل شیر و غلات یا یک ساندویچ بوقلمون است که هر دو تریپوفان دارند، ماده‌ای که به خواب کمک می‌کند.
  • یک قرص خواب گاه به گاه ممکن است فوایدی داشته باشد‌، اما استفاده مزمن از دارو های خواب آور برای بیشتر افراد بی‌خواب، بی‌اثر است.
  • کافئین در شب خواب را مختل می‌کند، حتی در کسانی که احساس می‌کنند این کار را انجام نمی‌دهد. بنابراین، بهتر است از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین در عصر خودداری کنید.
  • اگر احساس عصبانیت و ناامیدی می‌کنید زیرا نمی‌توانید بخوابید، نباید در رخت‌خواب بمانید. در عوض، بلند شوید، چراغ را روشن کنید و کار متفاوتی مانند خواندن، تماشای تلویزیون یا کار های ساده انجام دهید. پس از آن، دوباره به رخت‌خواب بروید.
  • استفاده مزمن از دخانیات خواب را مختل می‌کند. ترویج عادت های خوب خواب دلیل دیگری برای ترک سیگار است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

ucsfhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 
پیج دیابتی پلاس

پربازدید ها