کد خبر: 870

دستورالعمل های رژیم غذایی پس از جراحی چاقی

پس از انجام جراحی چاقی باید بر اساس دستورالعمل های خاصی، غذا ها و ویتامین ها را مصرف کنید ...

رعایت دستورالعمل های توصیه شده در رژیم غذایی پس از انجام جراحی چاقی بسیار مهم است. این رهنمود ها با هدف محدود کردن میزان کالری مصرفی شما، با ارائه وعده های غذایی متعادل که به جلوگیری از کمبود مواد مغذی و حفظ بافت عضلانی کمک می‌کنند.

این روش جدید غذا خوردن ممکن است در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، اما با گذشت زمان، بیشتر بیماران می‌دانند که این دستورالعمل ها بخشی ناخودآگاه از برنامه روزمره آنها می‌شود.

دستورالعمل های رژیم غذایی پس از جراحی چاقی

دستورالعمل های عمومی

 • وعده های غذایی متعادل و با وعده های کوچک بخورید.

 • رژیم غذایی کم کالری، چربی و شیرینی را دنبال کنید.

 • روزانه بخشی از غذای خود و میزان کالری و پروتئین دریافتی خود را ثبت کنید.

 • به آرامی بخورید و لقمه های کوچک غذا را کاملاً بجوید.

 • از برنج، نان، سبزیجات خام و میوه های تازه و همچنین گوشت هایی که به راحتی جویده نمی‌شوند مانند گوشت خوک و استیک خودداری کنید. گوشت های آسیاب شده معمولاً بهتر تحمل می‌شوند.

 • از نی استفاده نکنید، نوشیدنی های گازدار ننوشید و یخ نجوید. آنها می‌توانند هوا را وارد معده شما کنند و باعث ناراحتی شوند.

 • از مصرف شکر، غذا ها و نوشیدنی های حاوی شکر، شیرینی های غلیظ و آب میوه ها خودداری کنید.

 • برای دو ماه اول پس از جراحی، کالری دریافتی شما باید بین 300 تا 600 کالری در روز باشد، با تمرکز بر مایعات نازک و غلیظ.

 • میزان کالری دریافتی روزانه نباید بیش از 1000 کالری باشد.

همچنین ببینید:

تاثیر بی‌نظیر ماساژ درمانی، بر کنترل بیماری ها

مایعات

 • در بین وعده های غذایی، آب اضافی و مایعات کم کالری یا بدون کالری بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید. تمام مایعات باید فاقد کافئین باشند.

 • بین هر وعده غذایی کوچک، شش تا هشت بار در روز، حدود 1 فنجان مایعات میل کنید.

 • توصیه می‌کنیم حداقل 2 لیتر (64 اونس یا 8 فنجان) مایعات در روز بنوشید. شما به تدریج قادر به رسیدن به این هدف خواهید بود.

 • ما به شدت از نوشیدن مشروبات الکلی هشدار می‌دهیم. پس از جراحی، الکل با سرعت بیشتری نسبت به قبل در سیستم شما جذب می‌شود، بنابراین پیش بینی و کنترل اثرات آرام بخش و تغییر دهنده روحیه آن دشوارتر می‌شود.

پروتئین

با خوردن غذا های غنی از پروتئین، بافت ماهیچه‌ای را حفظ کنید. غذا های دارای پروتئین بالا شامل تخم مرغ، گوشت، ماهی، غذا های دریایی، ماهی تن، مرغ، شیر سویا، توفو، پنیر دلمه، ماست و سایر محصولات شیر ​​است. هدف شما باید حداقل 65 تا 75 گرم پروتئین در روز باشد. اگر در چند ماه اول پس از جراحی نتوانستید به این هدف برسید، نگران نباشید.

مکمل

برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی باید مکمل های زیر را به صورت روزانه مصرف کنید. لطفاً به یاد داشته باشید که تمام قرص ها باید خرد یا به شش تا هشت قطعه کوچک بریده شوند. شما قادر به جذب کل قرص ها مانند قبل از جراحی نیستید و عبور از آناتومی جدید برای قرص ها دشوار است.

مولتی ویتامین ها

یک مکمل مولتی ویتامین و ماده معدنی جویدنی روزانه با قدرت بالا که حاوی حداقل 18 میلی گرم آهن، 400 میکروگرم اسید فولیک، سلنیوم، مس و روی است. مارک های حاوی این فرمول شامل مولتی ویتامین های جویدنی Trader Joe و Centrum Adult است. حداقل به مدت سه ماه پس از جراحی روزانه دو قرص و مادام العمر پس از آن روزانه یک قرص مصرف کنید.

مکمل کلسیم

روزانه 1200 تا 2000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید تا از کمبود کلسیم و بیماری استخوان جلوگیری کنید. برای افزایش جذب، کلسیم را در دو تا سه دوز منقسم در طول روز مصرف کنید، به عنوان مثال، یک مکمل 500 تا 600 میلی گرمی که سه بار در روز مصرف می‌شود. سیترات کلسیم فرم ترجیحی کلسیم است.

مکمل ویتامین D

روزانه در مجموع 800 تا 1000 واحد بین المللی (IU) ویتامین D مصرف کنید. این مقدار کل، باید در دوز های منقسم 400 تا 500 IU، دو بار در روز مصرف شود. ویتامین D باید همراه با مکمل کلسیم مصرف شود. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید برای جلوگیری از مصرف چند قرص، از مکمل های کلسیم-ویتامین D استفاده کنید، به شرطی که حاوی دوز های مناسب باشد.

مکمل ویتامین B 12

روزانه 500 میکروگرم ویتامین B مصرف کنید. می‌توان آن را به صورت قرص یا به صورت زیر زبانی در زیر زبان قرار داد.

سایر مکمل ها

بعضی از بیماران به مکمل های اضافی اسیدفولیک یا آهن، به ویژه زنانی که هنوز قاعدگی دارند، نیاز دارند.

پیشرفت رژیم بعد از جراحی چاقی

بلافاصله پس از جراحی، شما با یک رژیم مایع شفاف شروع خواهید کرد. بعد از ترخیص از بیمارستان، ممکن است به تدریج مایعات غلیظ تری به رژیم خود اضافه کنید.

دو هفته پس از جراحی، ممکن است به غذا های مخلوط و تصفیه شده پیشرفت کنید. شما ممکن است از نوشیدنی ها یا پودر های مکمل مایعات با پروتئین بالا (بیش از 20 گرم پروتئین)، کم کالری (کمتر از 200 کالری) استفاده کنید تا پروتئین مورد نیاز خود را تأمین کنید.

مهم است که بدانید به دنبال جراحی، اندازه معده شما بسیار کوچک است، کمتر از 1/4 فنجان یا تقریباً به اندازه تخم مرغ. دهانه‌ای که باعث می‌شود غذا از معده شما خارج شود نیز بسیار باریک است. به همین دلیل، مهم است که هر بار از هر غذای جدید فقط دو تا سه جرعه یا لقمه بخورید و سپس 10 دقیقه صبر کنید تا قبل از مصرف بیشتر. این به شما کمک می‌کند محدودیت و تحمل خود را یاد بگیرید. مایعات سریعتر از مواد نرم، از معده شما تخلیه می‌شوند.

اگر بیش از حد پرخوری یا غذا می‌خورید، ممکن است حالت تهوع یا درد داشته باشید. شما باید از مایعات غنی و خامه‌ای مانند گراو، سس و بستنی پرهیز کنید.

همچنین ببینید:

مقاومت به آنتی بیوتیک و نسل جدید بیماری ها

رژیم در بیمارستان

مایعات شفاف مانند آب میوه و آبگوشت را به عنوان اولین وعده غذایی خود پس از جراحی دریافت خواهید کرد. آب میوه و ژله دارای مقدار زیادی قند هستند، اما در این مرحله سهم شما بسیار کم خواهد شد. به تدریج مقدار نوشیدنی خود را در هر وعده غذایی افزایش دهید، زیرا می‌توانید آن را تحمل کنید.

رژیم غذایی برای دو هفته اول بعد از جراحی

شروع به افزودن مایعات غلیظ تر خواهید کرد که دارای پروتئین زیاد و چربی و قند کمی هستند. شما می‌توانید از نوشیدنی ها یا پودر های مکمل مایعات با پروتئین بالا، کم کالری برای تأمین نیاز به پروتئین در این دوره استفاده کنید.

هدف این است که قسمت های کوچکی را مصرف کنید که به راحتی از کیسه شما خالی می‌شوند. با 1 قاشق غذاخوری اندازه بخش شروع کنید و تا حد تحمل 2 قاشق غذاخوری افزایش دهید. نوشیدن 4/1 فنجان مایعات را یک بار شروع کرده و تا حد تحمل 1/2 فنجان افزایش دهید. میزان کالری دریافتی روزانه شما نباید بیش از 400 کالری باشد.

همچنین بسیار مهم است که به خوبی هیدراته شوید. روزانه 1 تا 1.5 لیتر آب یا سایر مایعات غیر کالری بنوشید.

مایعات غلیظ توصیه شده:

 • در صورت تحمل شیر، شیر بدون چربی یا 1٪ وجود دارد

 • نوشیدنی های کم کالری بدون لاکتوز یا پایه سویا

 • پودینگ بدون شکر

 • ماست بدون قند و بدون چربی

 • پنیر دلمه‌ای کم چرب

 • سوپ مخلوط آبگوشت یا سایر سوپ های کم چرب

 • غلات گرم تصفیه شده که فیبر کمی دارند، مانند خامه برنج یا خامه گندم. آنها را با مایع اضافی درست کنید تا قوام سوپ مانند ایجاد شود. بلغور جو دوسر نخورید.

 • نوشیدنی های مکمل مایع کم پروتئین و کم کالری (نوشیدنی های حاوی کمتر از 200 کالری و بیش از 20 گرم پروتئین در یک وعده 8 تا 11 اونسی).

برای افزایش مصرف پروتئین، به هر 1/2 فنجان شیر بدون چربی یا کم چربی، 2 قاشق غذاخوری پودر شیر خشک بدون چربی، جایگزین تخم مرغ یا سایر پودر های پروتئین اضافه کنید. می‌توانید این موارد را به سوپ، غلات داغ و سایر مایعات غلیظ اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که بین وعده های غذایی 1 فنجان آب یا سایر مایعات غیر کالری بنوشید. هر روز از یک مکمل مولتی ویتامین استفاده کنید.

رژیم غذایی برای دو تا چهار هفته‌ی بعد از جراحی

بخش های بسیار کمی از غذا های خالص و نرم را که تحمل می‌شوند اضافه کنید. لقمه های بسیار کوچک بریزید و همه چیز را خیلی خوب بجوید. هنگام افزودن غذای جدید، هر 20 دقیقه بیش از دو لقمه مصرف نکنید.

غذا های نرم و تصفیه شده توصیه شده:

 • سیب زمینی

 • ماست

 • پنیر

 • سبزیجات کاملاً پخته و تصفیه شده

 • غلات گرم

 • پوره سیب زمینی

 • رشته فرنگی

 • سفیده یا جایگزین تخم مرغ مخلوط شده

 • میوه های کنسرو شده

 • کنسرو ماهی تن

 • ماهی لاغر

 • توفو

 • گوشت چرخ شده یا مرغ بدون چربی

از تمام نان ها و گوشت هایی که به راحتی جویده نمی‌شوند خودداری کنید.

برنامه غذایی توصیه شده برای هفته های دو تا هشت تا دو ماه بعد از جراحی

در این زمان، کالری دریافتی شما احتمالاً بیش از 500 کالری در روز نخواهد بود که به شش تا هشت وعده غذایی کوچک تقسیم می‌شود. اندازه های توصیه شده 1/4 فنجان برای جامدات و 1/2 فنجان برای مایعات است.

منوی نمونه

این منوی نمونه شامل غذا های مختلفی است که خوردن آنها برای شما بی‌خطر است. شما می‌توانید منو را متناسب با سلیقه و تحمل خود تنظیم کنید.

صبحانه
1/4 فنجان غلات گرم تهیه شده با شیر بدون چربی

نیمه صبح
1/2 فنجان شیر بدون چربی

صبح دیر وقت
دو سفیده مخلوط شده

ناهار
1/2 فنجان آش رشته مرغ کم چرب

اواسط بعد از ظهر
1/4 فنجان پنیر دلمه کم چرب

اواخر بعدازظهر
1/4 فنجان ماست بدون چربی و بدون شکر

شام
2 اونس گوشت چرخ شده بدون چربی

 1/4 فنجان سبزیجات تصفیه شده یا خوب پخته شده

میان وعده هنگام خواب
1/4 فنجان شیر بدون چربی

به هر 1/4 فنجان شیر بدون چربی 1 قاشق غذاخوری شیر خشک بدون چربی برای پروتئین اضافی اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که بین وعده های غذایی 1 فنجان آب یا سایر مایعات غیر کالری بنوشید. مصرف هر روز مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی به علاوه آهن اضافی در صورت نیاز و مکمل های کلسیم و ویتامین D دو تا سه بار در روز ضروری است.

برنامه غذایی پیشنهادی برای دو تا شش ماه پس از جراحی

900 تا 1000 کالری و حداقل 65 تا 75 گرم پروتئین در روز مصرف کنید. برای مصرف متعادل مواد مغذی، وعده های روزانه شما باید شامل موارد زیر باشند:

 • 3 وعده شیر و محصولات لبنی (بدون چربی و کم چرب)

 • 3 وعده گوشت یا جایگزین گوشت (بدون چربی و کم چربی)

 • 3 وعده نشاسته (نان و برنج را محدود کنید)

 • 1 وعده میوه (از مصرف میوه های خشک و میوه با پوست خودداری کنید)

 • 2 وعده سبزیجات (فقط خوب پخته شده)

اندازه های توصیه شده 1/4 فنجان برای جامدات و 1/2 فنجان برای مایعات است.

در صورت امکان مصرف نوشیدنی ها یا پودر های مکمل مایع با پروتئین بالا را قطع کنید. ما توصیه می‌کنیم نیاز های پروتئین خود را با غذا تأمین کنید.

منوی نمونه

این منوی نمونه شامل غذا های مختلفی است که خوردن آنها برای شما بی‌خطر است. شما می‌توانید منو را متناسب با سلیقه و تحمل خود تنظیم کنید.

صبحانه
1 تخم مرغ یا 1/4 فنجان جایگزین تخم مرغ
1/2 فنجان غلات گرم

نیمه صبح
1/2 فنجان شیر بدون چربی

اواخر صبح
1/2 فنجان خربزه خرد شده

ناهار
1/2 فنجان سوپ رشته مرغ کم چرب
دو عدد کراکر سالتین

اواسط بعد از ظهر
1/4 فنجان پنیر دلمه کم چربی
1/4 فنجان میوه کنسرو بسته بندی شده در آب

اواخر بعدازظهر
1/2 فنجان ماست بدون چربی و بدون شکر

شام
2 اونس گوشت بدون چربی یا ماهی
1/4 فنجان پوره سیب زمینی
1/4 فنجان سبزیجات پوره یا خوب پخته شده

میان وعده هنگام خواب
1/2 فنجان شیر بدون چربی

منوی نمونه روزانه هشت وعده غذای کوچک ارائه می‌دهد. ممکن است تمایل داشته باشید بیشتر یا کمتر غذا بخورید، اما حتماً حداقل شش بار در روز غذا بخورید.

به یاد داشته باشید که بین وعده های غذایی 1 فنجان آب یا مایعات غیر کالری دیگر بنوشید. مصرف روزانه یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی به علاوه آهن اضافی در صورت نیاز مهم است. علاوه بر این، شما باید مکمل های کلسیم و ویتامین D را دو تا سه بار در روز مصرف کنید.

برنامه غذایی توصیه شده برای شش ماه پس از جراحی و بعد از آن

 • مصرف 900 تا 1000 کالری در روز را ادامه دهید

 • سه وعده و فقط یک تا دو میان وعده در روز کاهش دهید

 • مصرف نوشیدنی های مکمل مایع با پروتئین بالا را قطع کنید

 • انواع غذا های کم چرب، کم قند و کم کالری را افزایش دهید، همانطور که قابل تحمل است

 • از مصرف سبزیجات خام، میوه های تازه با پوست، میوه های خشک، نان، ذرت بو داده، آجیل و گوشت های قرمز فقط در صورت تحمل ضعیف خودداری کنید

دستورالعمل های طولانی مدت رژیم غذایی

با گذشت زمان، شما قادر خواهید بود تنوع و قوام مواد غذایی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. برخی از غذا ها ممکن است همچنان تحمل ضعیف داشته باشند، از جمله گوشت قرمز، مرغ، نان و میوه ها و سبزیجات با فیبر بالا. روی غذا های کم چرب، کم قند و کم کالری تمرکز کنید و همچنان هر روز کالری خود را بشمارید. سعی کنید بر اساس برنامه رژیم 900 تا 1000 کالری توضیح داده شده در بالا، اهداف خدمت خود را برای همه گروه های غذایی برآورده کنید.

برای داشتن بدن هیدراته خوب، روزانه حداقل 2 لیتر آب یا مایعات غیر کالری بنوشید، مگر اینکه به دلیل بیماری شرایطی منع مصرف داشته باشد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

ucsfhealth

دیدگاه تان را بنویسید