پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 866

تاثیر طب سوزنی بر کنترل بیماری ها

یک دوره طب سوزنی معمولاً تسکین درد با دوام بیشتری نسبت به زمانی که از یک درمان استفاده می‌شود ایجاد می‌کند...

طب سوزنی، درمانی است که از طب باستان چینی حاصل می‌شود. سوزن های ظریف در برخی از نقاط بدن برای اهداف درمانی یا پیشگیری قرار داده می‌شوند.

طب سوزنی پزشکی غربی استفاده از طب سوزنی به دنبال تشخیص پزشکی است. این شامل تحریک اعصاب حسی در زیر پوست و عضلات است.

تاثیر طب سوزنی بر کنترل بیماری ها

این امر منجر به تولید مواد طبیعی در بدن، مانند آندورفین تسکین دهنده درد می‌شود. احتمالاً این مواد آزاد شده به طور طبیعی مسئول اثرات مفیدی هستند که با طب سوزنی تجربه می‌شوند.

یک دوره طب سوزنی معمولاً تسکین درد با دوام بیشتری نسبت به زمانی که از یک درمان استفاده می‌شود ایجاد می‌کند.

طب سوزنی سنتی بر اساس این باور است که یک انرژی یا "نیروی حیاتی" از طریق کانال هایی به نام نصف النهار از بدن عبور می‌کند. این نیروی حیاتی با نام Qi شناخته می‌شود.

همچنین ببینید:

10 مزیت برتر ورزش منظم

پزشکانی که از طب سوزنی به روش سنتی استفاده می‌کنند معتقدند وقتی Qi آزادانه از بدن عبور نکند، این امر می‌تواند باعث بیماری شود. آنها همچنین معتقدند که طب سوزنی می‌تواند جریان Qi را بازیابی کند و بنابراین سلامتی را بازیابی می‌کند.

موارد استفاده از طب سوزنی

پزشکان طب سوزنی از طب سوزنی برای درمان طیف وسیعی از شرایط سلامتی استفاده می‌کنند. 

  • سردرد های مزمن از نوع تنش
  • میگرن

از طب سوزنی اغلب برای درمان سایر بیماری های اسکلتی عضلانی (استخوان ها و عضلات) و بیماری های درد نیز استفاده می‌شود، از جمله:

  • درد مزمن، مانند گردن درد
  • درد مفصل
  • درد دندان
  • درد بعد از عمل
  • حساسیت به انسولین

طب سوزنی یک روش درمانی موثر است که توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده است. ثابت شده است که طب سوزنی اثرات درمانی بر علائم DM، کاهش قند خون، افزایش حساسیت به انسولین و بهبود متابولیسم لیپید در حیوانات و انسان ها با T2DM را دارد. 

مکانیسم بالقوه‌ای که اساس اثر طب سوزنی بر مقاومت به انسولین است، تنظیم مجدد تولید آدیپو میوکین است. دومی در طی ورزش منظم توسط عضله اسکلتی و بافت چربی ترشح می‌شوند و در ایجاد واسطه مقاومت به انسولین در پاتوژنز DM نقش دارند. طب سوزنی "حساس کننده انسولین" است و می‌تواند حساسیت انسولین را احتمالاً با کاهش وزن بدن و التهاب و بهبود متابولیسم چربی و بیان آدیپوکین بهبود بخشد.

شواهد محدود نشان می‌دهند که طب سوزنی همچنین ممکن است مقاومت به انسولین را بهبود بخشد.

 اما فواید کاربرد آن به عنوان درمان معمول DM یا به عنوان درمان کمکی برای بهبود تحمل گلوکز مشخص نیست.

همچنین ببینید:

27 ماده غذایی که می‌توانند انرژی بیشتری به شما بدهند!

توصیه

اگر به یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی مبتلا هستید یا از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می‌کنید، قبل از انجام طب سوزنی با پزشک عمومی خود صحبت کنید. 

در صورت داشتن آلرژی به فلز یا عفونت در ناحیه محل سوزن زدن، طب سوزنی نیز معمولاً توصیه نمی‌شود.

به طور کلی انجام بارداری طب سوزنی بی‌خطر است. با این وجود به پزشک طب سوزنی خود اطلاع دهید که باردار هستید زیرا از برخی نقاط طب سوزنی در دوران بارداری نمی‌توان با خیال راحت استفاده کرد.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

nhs

دیدگاه تان را بنویسید