پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 333

ویتامین B5 و نقش مهم آن در بدن!

مطالعات نشان داده اند که ویتامین B5 نقش های مهمی در بدن دارد، مانند تبدیل مواد مغذی از مواد غذایی به انرژی، تعادل قند خون، کاهش کلسترول بد، کاهش فشار خون بالا، جلوگیری از آسیب عصبی و درد و جلوگیری از نارسایی قلبی...

استیسی ویگمن داروساز می‌گوید:

مانند تمام ویتامین های گروه B، ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک نیز برای متابولیسم طبیعی در بدن بسیار مهم است، از جمله کار های این ویتامین کمک به بدن شما برای تبدیل انرژی موجود در مواد غذایی به قند خون، که می‌تواند بعنوان سوخت برای بدن شما استفاده شود است.

ویتامین B5 و نقش مهم آن در بدن!

همچنین برای تشکیل گلبول های قرمز در بدن و هورمون های تولید شده توسط غدد فوق کلیوی هم بسیار مهم است و برای رشد و نمو طبیعی نیز لازم است. تخم مرغ، کلم بروکلی، شیر، ماست، صدف، مرغ و بسیاری غذا های دیگر سرشار از اسید پانتوتنیک هستند.

همچنین ببینید:

آشالازی چیست؟

ویتامین B5 که به آن اسید پانتوتنیک و پانتوتنات نیز گفته می‌شود، برای داشتن یک زندگی سالم بسیار حیاتی است. مانند همه ویتامین های پیچیده B5 ،B به بدن کمک می‌کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند. B5 به طور طبیعی در بسیاری از منابع غذایی یافت می‌شود. پانتوتنیک در حقیقت به معنای "از همه جا" است زیرا این ویتامین در منابع غذایی زیادی وجود دارد.

ویتامین B5 چیست؟

ویتامین B5 که به آن اسید پانتوتنیک نیز گفته می‌شود، یکی از مهم‌ترین ویتامین ها برای زندگی انسان است. وجود این ویتامین برای ساختن سلول های خون ضروری است، و به شما کمک می‌کند تا غذایی که می‌خورید را به انرژی تبدیل کنید.

ویتامین B5 یکی از هشت ویتامین B است. تمام ویتامین های B به شما کمک می‌کنند پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی هایی که می‌خورید را به انرژی تبدیل کنید. ویتامین های گروه B نیز برای موارد زیر در بدن لازمند:

پوست، مو و چشم سالم

عملکرد مناسب سیستم عصبی و کبد

دستگاه گوارش سالم

ساخت گلبول های قرمز، که اکسیژن را در بدن حمل می‌کنند

ایجاد هورمون های جنسی  در غدد فوق کلیوی

منابع ویتامین B5:

بهترین راه برای اطمینان از دریافت مقدار کافی از ویتامین B5، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

ویتامین B5  در بیشتر سبزیجات یافت می‌شود، از جمله:

کلم بروکلی

اعضای خانواده کلم ها

سیب زمینی های سفید و شیرین

غلات سبوس دار

منابع سالم دیگر B5 عبارتند از:

قارچ

آجیل و خشکبار

لوبیا

نخود فرنگی

عدس

گوشت

مرغ

محصولات لبنی

تخم مرغ

همچنین ببینید:

13 منبع پروتئین تقریباً کامل برای گیاه خواران

افراد مکمل ویتامین B5 و مشتقات آن ها را برای کمک به طیف وسیعی از موارد دخیل و موثر بر سلامتیشان مصرف می‌کنند.

مطالعات نشان داده اند که  ویتامین B5 نقش های مهمی در بدن  دارد، مانند تبدیل مواد مغذی از مواد غذایی به انرژی، تعادل قند خون، کاهش کلسترول بد، کاهش فشار خون بالا، جلوگیری از آسیب عصبی و درد و جلوگیری از نارسایی قلبی.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

draxe

healthline

sharecare

دیدگاه تان را بنویسید