پیج دیابتی پلاس
کد خبر: 278

ویتامین F چیست؟

رژیم های غذایی حاوی ALA ممکن است به کاهش التهاب، ارتقاء سلامت قلب و روان و رشد و نمو بهتر، کمک کند. علاوه بر این، LA ممکن است به کنترل قند خون کمک کند و با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ همراه باشد.

ویتامین F یک اصطلاح برای دو چربی است: آلفا لینولنیک اسید (ALA) و اسید لینولئیک (LA). این چربی ها برای عملکرد های منظم بدن از جمله جنبه های مهم برای سلامت مغز و قلب ضروری هستند.

ویتامین F به معنای سنتی کلمه ویتامین نیست.

ALA عضو خانواده چربی امگا ۳ است، در حالی که LA متعلق به خانواده امگا ۶ است. منابع مشترک هر دوی اینها شامل روغن های گیاهی، آجیل و دانه ها می‌شوند. این دو چربی در دهه ۱۹۲۰ کشف شدند، وقتی دانشمندان دریافتند رژیم های غذایی بدون چربی اثرات منفی بر روی موش ها می‌گذارند، در ابتدا دانشمندان گمان می‌کردند که موش ها دارای کمبود ویتامین جدیدی که آن را ویتامین F نامیده بودند هستند، اما بعد ها دریافتند که کمبود آنها ALA و LA  بوده است. لذا نام ویتامین F بر روی این ترکیب ماند.

همچنین ببینید:

نمک اپسوم: فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی

در این مقاله به بررسی ویتامین F، از جمله نحوه عملکرد، فواید آن برای سلامتی و همچنین غذا هایی که حاوی بیشترین مقدار از این ویتامین هستند می‌پردازیم.

ویتامین F و عملکرد های کلیدی در بدن شما:

این ویتامین به عنوان منبع کالری انجام وظیفه می‌کند. ساختار سلول را تشکیل می‌دهد. به رشد و نمو کمک می‌کند. به چربی های دیگر تبدیل می‌شود و به ساخت ترکیبات سیگنالینگ کمک می‌کند. کمبود ویتامین F بسیار نادر است. با این وجود، کمبود ALA و LA می‌تواند منجر به بروز علائم مختلفی از جمله خشکی پوست، ریزش مو، بهبودی آهسته زخم، رشد ضعیف در کودکان، زخم و پوسته پوسته شدن پوست و مشکلات مغزی و بینایی شود. در کل می‌توان گفت: ویتامین F کالری را تأمین می‌کند، ساختار سلول ها را فراهم می‌کند، از رشد و نمو پشتیبانی می‌کند و در عملکرد های اصلی بدن مانند تنظیم فشار خون و پاسخ ایمنی نقش دارد.

فواید اسید آلفا لینولنیک (ALA) برای سلامتی:

التهاب را کاهش می‌دهد.

سلامت قلب را بهبود می‌بخشد.

به رشد و نمو کمک می‌کند.

از سلامت روان پشتیبانی می‌کند.

فواید اسید لینولئیک(LA) برای سلامتی:

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. در یک مطالعه بر روی بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر بزرگسال، مصرف LA به جای چربی اشباع باعث کاهش ۲۱ درصدی در خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی شده بوده است.

ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. یک مطالعه بر روی بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر نشان داده است که:

مصرف LA به جای چربی اشباع با کاهش ۱۴ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه بوده است. ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد. مطالعات متعددی نشان می‌دهند که اگر به جای چربی های اشباع شده از LA استفاده شود این ماده می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند.

خلاصه

رژیم های غذایی حاوی ALA ممکن است به کاهش التهاب، ارتقاء سلامت قلب و روان و رشد و نمو بهتر، کمک کند. علاوه بر این، LA ممکن است به کنترل قند خون کمک کند و با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ همراه باشد.

همچنین ببینید:

فواید و خطرات تزریق ویتامین C

غذا هایی پر از ویتامین F

روغن سویا

روغن زیتون

روغن ذرت

دانه های آفتابگردان

گردوی آمریکایی

بادام ها

روغن بذر کتان

دانه کتان

دانه های چیا

دانه های کنف

گردو

محصولات حیوانی مانند ماهی، تخم مرغ، گوشت و لبنیات و محصولات لبنی نیز از مقداری ALA و LA برخوردارند اما به صورت عمده دارای سایر انواع چربی های امگا ۶ و امگا ۳ هستند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید